Tan Chuan-Jin

    Mr Tan Chuan-Jin has been Minister for Social and Family Development since April 9, 2015.Mr Tan’s priorities include going upstream to pre-empt developing issues, improving the coordination of aid for the vulnerable, strengthening support for families amidst evolving trends, and galvanising the larger community to care for the less fortunate around them. These, he believes, will strengthen efforts to build a more caring Singapore society, and a better home for families and children.Previously, as Minister for Manpower (1 May 2014 to 8 April 2015), Mr Tan led the charge in creating better jobs and raising incomes for Singaporeans, while helping to strengthen retirement adequacy. His previous appointments included Acting Minister for Manpower (1 August 2012 to 30 April 2014), Senior Minister of State for National Development (1 August 2012 to 1 September 2013) and Minister of State for National Development and Manpower (June 2011 to 31 July 2012).

    Related Articles

    Regulated online betting is the safer option: Minister

    Mr Tan Chuan-Jin has been Minister for Social and Family Development since April 9, 2015.Mr Tan’s priorities include going upstream to pre-empt developing issues, improving the coordination of aid for the vulnerable, strengthening support for families amidst evolving trends, and galvanising the larger community to care for the less fortunate around them. These, he believes, […]
    SHARE